اخبار

سلب حق مالکیت از ملک وقف شده برای مسجد و غیره

سلب حق مالکیت از ملک وقف شده برای مسجد و غیره
حجت الاسلام والمسلمین یاسرتک فلاح از سلب حق مالکیت از ملک وقف شده برای مسجد و اماکن مذهبی و... از اشخاص حقیقی و حقوقی خبرداد

 

 

به گزارش محراب(پایگاه اطلاع رسانی مرکزرسیدگی به امورمساجد) درپی درخواست های مکرر شهرداری شهریار از ناحیه شهیداشرفی اصفهانی برای معرفی نماینده تام الاختیار درخصوص واگذاری زمین از طرف شهرداری برای احداث مسجددر تعدادی از مناطق شهرستان با حفظ مالکیت شهرداری و استعلام ناحیه از مرکزرسیدگی به امورمساجد در این خصوص ، درمورخه:1393/6/18 درپاسخ به استعلام ، نامه ای از طرف حجت الاسلام والمسلمین تک فلاح  رئیس دفتر حقوقی مرکزرسیدگی به امورمساجد به ناحیه ارسال گردید که مضمون نامه بدین شرح می باشد:

مسجد در زمره موقوفات بوده و مستنبط از قوانین و مقررات مربوطه از جمله ماده(55)قانون مدنی و ماده(3)قانون تشکیلات ، وظایف و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امورخیریه ، عین مال از مالکیت واقف((خارج)) و موقوفه دارای شخصیت حقوقی می گردد . همچنین نظر به استفتائات به عمل آمده از آیات عظام و مراجع تقلید ، حکم مسجد برزمینی جاری می گردد که صیغه وقف انشاء و با خواندن نماز به عنوان مسجد ، تحویل نمازگزاران گردد.

فلذا باتوجه به ویژگی های منحصربه فرد مسجد ، انجام چنین انتقالی((باحفظ مالکیت شهرداری) و بدون انجام تشریفات مربوط به عقد وقف،محل تأمل است.

۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۵۳
ناحیه شهیداشرفی اصفهانی |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید