اخبار

بیانات سرپرست ناحیه پیش از خطبه های نماز جمعه

بیانات سرپرست ناحیه پیش از خطبه های نماز جمعه
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه شهریار در اولین جمعه ماه مبارک رمضان، سرپرست محترم مرکز رسیدگی به امور مساجد شهرستان شهریار حاج آقای حیدری بودند.

 

 

 

 

حاج آقای حیدری در ابتدای سخنان خود ضمن عرض سلام و ادب محضر شریف نمازگزاران محترم، آنان را مهمانان ارزشمند ذات اقدس الهی در ماه ویژه ضیافت خطاب نمودند، و حلول ماه مبارک رمضان را خدمت همه مردم شریف شهریار تبریک و تهنیت عرض کردند و فرمودند:

« امیدوارم که به احترام این ماه و به احترام بالاترین امتیاز این ماه که نزول قرآن در این ماه شریف هست و به احترام مولود این ماه ، کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) و شهید بزرگوار این ماه امام المتقین امیرالمومنین، ذات اقدس اله بر همه ما منت بگذارد توفیق استفاده از این ماه را به همه ما عنایت کند.»

namaz jome  

ایشان در ادامه بیان داشتند: 

خداوند تبارک وتعالی را شاکر و سپاسگزاریم که توفیقی مرحمت نموده و بعنوان یکی از خادمین و خدمتگزاران در شهرستان لحظاتی رو در جمع نورانی و باصفای شما عزیزان حضور دارم، و تشکر ویژه دارم از محضر امام جمعه معزز و فاضل شهرستان، حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای سالمی بزرگوار و همکاران ایشان در ستاد نماز جمعه شهرستان که این فرصت را در اختیار این بنده حقیر قرار دادند که در جمع شما نمازگزاران عزیز باشم.

namaz jome  

namaz jome  

ایشان پس از بر شمردن مواهب و فضایل بیشمار ماه مبارک رمضان به این موضوع اشاره داشتند که یکی از مهمترین عواملی که در این ماه باید به آن توجه کنیم فرصت سازیست. این ماه این ظرفیت و خصوصیت را دارد که خواب در آن عبادت و نفس کشیدن در آن تسبیح باشد، دعا در آن مستجاب و اعمال در آن قبول باشد. شیاطین در غل و زنجیر باشند، ابواب جهنم بسته و باب رحمت خدا و درهای بهشت به روی بندگان باز باشد. پس از این فرصتی که که خداوند در اختیار من و شما قرار داده باید نهایت استفاده را ببریم. امام زین العابدین(ع) این ماه را بعنوان شهرالتوبه به ما معرفی میکنند، عواملی در کنار هم قرار میگیرند تا توبه شکل بگیرد.

عامل اول علم است. انسانها بر اثر جهلی که دارند معصیت میکنند، چون نمیدانند گناه چه بلایی سرشان می آورد. علم در توبه یعنی انسان پی ببرد اثر گناه در وجود او چیست و بداند این گناه مانع سعادت ابدی او میشود. علمای اخلاق منشا و مطلع تمام خیرات را از همین علم دانسته اند، زیرا اگر کسی به اینموضوع واقف شود، دیگر سراغ گناه نمیرود.

عامل بعدی حال است . وقتی انسان متوجه شد بر اثر گناه چه مصیبت بزرگی به او وارد شده دلش به حال خودش میسوزد و در قلبش سوز و گدازی ایجاد میشود که باعث میشود اراده ای راسخ در او بوجود آید و تصمیم بگیرد که گناه را ترک کند و حتی الامکان گذشته را جبران کند و در آینده به درستی زندگی کند. این یعنی توبه وفرصتش در ماه مبارک رمضان فراهم است.

ایشان با بیان روایتی از پیامبر عظیم الشان اسلام و امام رضا(ع) به این موضوع تاکید داشتند که از فرصتهای ناب این ماه که تکرار نشدنی هستند باید حد اکثر استفاده را برد. خداوند میفرمایند:

«ادْعُونیأَسْتَجبْ لَکُمْ»  خداوند به بندگان قول داده که از ما بخواهید، اجابت میکنیم. ایشان علت عدم برآورده نشدن دعا را از قول امام محمد باقر(ع) اینگونه نقل میکنند: مایوس شدن از رحمت خدا لحظه سقوط انسان مومن است. خداوند گاهی دعای بنده را مستجاب نمیکند، بخاطر اینکه دوست دارد این بنده به درگاه او بیاید و ارتباط خود را مداوم برقرار کند،زیرا بنده اش را دوست دارد.

حاج آقای حیدری در ادامه به آیه  « وتوبواإلى الله جمیعا أیهاالمؤمنون لعلکم تفلحون» اشاره کردند و با بیان روایتی به تشریح آن پرداختند: حضرت رسول اکرم(ص) فرمودند:(( وقتی بنده خدا توبه میکند و تصمیم میگیرد که دیگر معصیت انجام ندهد، خداوند توبه اش را میپذیرد و برای او پوششی ایجاد میکند.)) اصحاب پرسیدند یا رسول الله این پوشش چیست؟ پیغمبر خدا فرمودند: ملائکی که در سمت راست و چپ انسان هستند و مامور ثبت اعمال هستند، خداوند آنها را دچار فراموشی میکند ( ما اعتقاد داریم که مکان و زمان در روز قیامت بر له یا علیه ما گواهی میدهند) پیامبر خدا فرمودند که قدم دیگرپوشش الهی این است که آن نقطه از زمین و آن زمانی که انسان مرتکب گناه شده، آنها نیز دچار فراموشی میشوند و بنده خدا در قیامت خداوند را ملاقات میکند در حالی که هیچ گناهی بر ذمه او نیست.

namaz jome

namaz jome

ایشان در اواخر سخنرانی خود مطالب خود را معطوف کردند به علما و روحانیون  گرامی و خطاب به اهالی مسجد فرمودند:

از اعزه روحانی، ائمه محترم جماعات که ما خدمتگذار آنها هستیم استدعا دارم با توجه به اینکه این ماه ، ماه نزول قرآن است برای این کتاب آسمانی وقت بیشتری بگذاریم. قرآن در اولویت امور قرار بگیرد. در مساجد کلاسهای آموزشی قرآن دایر باشد و بیان احکام و آموزش آن مخصوصا به نوجوانان و جوانان عزیز در اولویت باشد.

ان شاءالله  ائمه محترم جماعات، هیئت امناء، مامومین بزرگوار و شوراهای فرهنگی مساجد همه و همه در کنار مدیر مسجد که امام جماعت مسجد هست، دست به دست هم بدهیم وماه مبارک رمضان متفاوتی رو در مساجدمان برگزار کنیم.

ایشان خطاب به روحانیون محترم فرمودند:

«مشعل هدایت مردم در مساجد در دست شما علمای بزرگوار هست. شما احکام خدا را برای مردم بیان میکنید، حلال و حرام را تبیین میکنید، آنها را با قرآن و نماز و احکام عبادی و مسائل سیاسی آشنا میکنید. مردم شما را حجت الاسلام میدانند یعنی شما را نمادی از دین میشناسند.

پیغمبر عظیم الشان اسلام خطاب به امیرالمومنین(ع) فرمودند: علی جان اگر به دست شما ک نفر هم هدایت شود، ثوابش از آنچه آفتاب بر او می تابد بالاتر و با ارزشتر است.» من روحانی و شما ماموم بزرگوار و عزیز باید دست به دست هم بدهیم، عزیزانی رو که با مسجد الفتی ندارند، جذب پایگاههای فرهنگی و معارف اهل بیت(ع)  که مساجد و حسینیه ها هستند، کنیم و این منشا خیر و  ثواب برای ما ان شاء الله خواهد بود.

 

۲ اَمرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۱۹
ناحیه شهید اشرفی اصفهانی- مرکز رسیدگی به امور مساجد |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید