اخبار

هم اندیشی آب « وجعلنا من الماء کل شیء حی »

هم اندیشی آب « وجعلنا من الماء کل شیء حی »
نشست هم اندیشی آب با حضور ائمه محترم جماعات شهرستانهای شهریار، شهر قدس، ملارد و مدیران آبفای غرب استان تهران در مکان مهدیه حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) شهریار تشکیل گردید.

ABFA

ABFA

روز یکشنبه 92/4/30 مصادف با 12 ماه مبارک رمضان جلسه ای از سلسله همایشهای بررسی کمبود آب و چالشهای پیش رو ، با حضور ائمه محترم جماعات شهرستانهای شهریار، شهر قدس، ملارد و مدیران آبفای غرب استان تهران در مکان مهدیه حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) شهریار تشکیل گردید.

 در این جلسه ائمه محترم جمعه شهرستان شهریار، حجت الاسلام والمسلمین سالمی(شهریار)،حجت الاسلام والمسلمین موحدی نیا(صباشهر)، حجت الاسلام والمسلمین سادات رسول(باغستان)،حجت الاسلام والمسلمین مروج(اندیشه) حضور داشتند.

ABFA  

این جلسه به دعوت شرکت آبفای غرب استان تهران و با عنایت حجت الاسلام و المسلمین سالمی(امام جمعه محترم شهریار) و با همکاری حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) و امور رسیدگی به مساجد شهریار تشکیل گردید.

ابتدای جلسه با تلاوت کلام الله مجید آغاز گردید و اولین سخنران جلسه حجت الاسلام والمسلمین سالمی بودند که بخشی از سخنان ایشان به شرح زیر است:

ABFA  

  « مسئله کمبود آب  مسئله ای است که نه تنها کشور ما بلکه اکثر کشورهای دنیا به آن مبتلا هستند. عناصر چهار گانه عالم( آب و باد و خاک و آتش ) هیچکدام بدیل ندارند. آب نعمت الهی هست که از دل زمین

باید استهسال شود و برای این ماده ارزشمند هیچ جایگزینی وجود ندارد. اینها نعمتهای بی بدیلند که حفظ  آنها هم دست خودمان هست.

(( إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بأَنفُسِهِمْ )) لازم نیست خودمان را به هلاکت بیندازیم ، باید یک مقدار مدیریت کنیم، مدیریت در مصرف. باید این کار فرهنگ بشود. اگر هر کدام از ما فقط 1لیتر در روز صرفه جویی کنیم در مصرف آب، میدانید چه منابع آبی عظیمی ذخیره خواهد شد.

ایشان خطاب به ائمه جماعات فرمودند: کار من امام جمعه یا شما که امام جماعت هستید عمرانی نیست، کار ما فرهنگ سازیست. ما هم که بحمدالله شیعه هستیم و همه مسائلمان باید الگو گرفته باشد از ائمه معصومین(ع)، سپس اشاره کردند به روایتی از امام علی(ع) و غلام حضرت(قنبر): امیرالمومنین(ع) و قنبر از کنار جویی می گذشتند. حضرت از از قنبر آب طلب میکنند، قنبر با ظرفی آب را به حضرت رساندند. حضرت آب را میل فرمودند و مابقی آب را مجدد به داخل جوی ریختند. قنبر نیز آب میل کردند و بقیه را به بیابان ریختند. حضرت به قنبر فرمودند چرا اسراف کردید و قنبر تعجب کرد، حضرتفرمودند همین مقدار هم از مصادیق اسراف هست و نباید آب را هدر دهید.

ایشان توجه جمع را به احوالات حضرت امام(ره) معطوف کردند و فرمودند: حضرت امام (ره) وقتی آب میل میفرمودند و اگر اضافه می آمد، کاغذ یا وسیله ای روی لیوان گذاشته و آن آب را برای وعده بعدی مصرف خود نگاه می داشتند تا آن را میل کنند. اینها رفتار ائمه اطهار (ع) و بزرگان دین ماست که باید فرهنگ شود و از آن الگو گرفت.

دوستان بزرگوار که از اداره آبفا تشریف آوردند و مطالبی را که به سمع و نظر شما میرسانند، از این جهت است که شما بزرگواران، علما و روحانیون که مسجد و منبری دارید و مردم هم به لباس شما و هم به حرف شما احترام می گذارند. این شمایید که میتوانید این فرهنگ صحیح مصرف را منتقل کنید. این مسئله باید به مردم تفهیم شود که یکی از تقواها، تقوی در مصرف هست و رضای خدا در این است.ایشان به چند نمونه از بی توجهی در مصرف آب در منازل اشاره نمودند و فرمودند که قطره قطره آب حقیقتا با ارزش هست و معاذل هیچ چیز قیمتی دیگری نیست و متاسفانه قدرش دانسته نمیشود، طلا قیمت دارد ولی آب قیمت ندارد.

ایشان در ادامه به آیه (( تَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ )) اشاره کردند فرمودند: این آیه یک عمومیت کلی دارد. من همینجور که به فکر خودم هستم باید به فکر همنوعان خودم نیز باشم. تابستان هست و ماه مبارک رمضان، اگر صرفه جویی نکنیم بدانیمکه همنوع ما در جای دیگری آنهم در موقعی که نیاز به این آب دارد از نعمت آب محروم میشود واین گناه است.

همه تلاشها را آقایان در اداره آب دارند انجام میدهند که مخصوصا در ماه مبارک رمضان جیره بندی آب صورت نگیرد و مردم به مشکل نخورند. پس ما هم باید کمک کنیم، چرا که وضعیت آب بحرانی است. ایشان اشاره کردند که مقام معظم رهبری یکسال رو بعنوان اصلاح الگوی مصرف معرفی نمودند و تاکید معظم له را بر نحوه صحیح استفاده از منابع داخلی متذکر شدند.

در انتها ایشان با تشکر از حضور امام جمعه های محترم شهرستان( صبا شهر، اندیشه، باغستان) و اعزه محترم و علمای بزرگوار شهرستان و همچنین با تشکر و قدردانی از مدیران محترم آبفا از جمله مهندس براتی که این جلسه را تشکیل دادند، فرمودند:که ان شاء الله همه ما به احسن وجه بتوانیم از این جلسات استفاده مفید و لازم را ببریم.

 سخنران بعدی جلسه جناب مهندس تاج از اساتید دانشگاه بودند و در مورد مسئله آب در جهان، ایران، استان تهران و شهرستان شهریار سخنرانی فرمودند. در ابتدای سخنان  به فرمایشی از حضرت رسول(ص) اشاره نمودند که میفرمایند: « سرور نوشیدنیها در دنیا و آخرت آب هستـ.»

ABFA

بیان مطالب همراه با تصویر بود که بصورت پاور پوینت و توسط ویدئو پروجکشن پخش میشد.ایشان اشاره داشتند که دو مطلب در ارتباط با آب در قرآن بهش توجه داده شده است:

یکی صرفه جویی در آب و دیگری مدیریت تقاضا هست.

صرفه جویی در آب بدین مفهوم که مقادیر مشخصی از آب از آسمان نازل میشود و به همین ترتیب در مورد خوردن و آشامیدن آیه داریم که باید در مصرف آنها اسراف نکنیم وخداوند اسراف کاران را دوست ندارد. ایشان مطالب مفصل و جامعی را در ارتباط با آب بیان نمودند، از جمله:

- تعریف آب از منظر سازمان بهداشت جهانی

- ارزشمند بودن آب یا مرگبار بودن آن

- آب و بدن انسان

- سیر تولید آب آشامیدنی

- پراکندگی آب در زمین

- عدم آموزش صحیح شهروندان در مورد مصرف آب

- آلودگی آبها و منابع آلوده کننده

- بحث پالایش آلودگی

 ایشان به شاخصهایی اشاره کردند که وضعیت کمی آب را در جهان با توجه به آن میسنجند. با توجه به این شاخصها پیش بینی میشود در سال 2025 با توجه به روندی که در مصرف آب پیش گرفته ایم ، بحران آب را در کل کشور قطعا خواهیم داشت.

سخنران بعدی جلسه جناب مهندس براتی مدیرعامل آب و فاضلاب شهرکهای غرب استان تهران بودند. ایشان فرمودند:

ABFA

ما با داشتن 300 حلقه چاه چیزی در حدود 130میلیون متر مکعب آب را در سال در چند تا شهرستان تامین و توزیع میکنیم. ما 488000 واحد مسکونی را پذیرش داریم و جمعیتی را که ما بر آورد میکنیم در حدود 2میلیون نفر  داریم که تامین آب آنها را انجام میدهیم و این مقدار تامین آب، از چند استان کشور هم بیشتر است. از جمله مطالبی که ایشان بیان نمودند: 

- تنوع بافت خاک در مناطق مختلف، عاملی است که بر روی استهسال آب از چاهها تاثیر گذار است.

- کمبود بارش در سال جاری

- گرمای زودرس فروردین ماه که باعث آبیاری زودرس زمینهای کشاورزی شد و این مسئله چاههای آب شرب را تحت تاثیر گذاشت.

- طرحهای آبخیزداری

در ادامه جلسه جناب مهندس کارگری معاونت فنی شرکت آبفا غرب استان تهران گزارشهایی را ارائه دادند و عمدتا به تشریح پروژه هایی که در شهرهای مختلف در حال انجام هست سپری شد.

ABFA

در انتهای جلسه مهمانان گرامی سر سفره افطار نشستند و آنها پذیرایی شد.

ABFAABFA

ABFA

ABFA

ABFA

ABFA

ABFA

ABFA

ABFA

ABFA

            

۱۶ اَمرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹
ناحیه شهید اشرفی اصفهانی- مرکز رسیدگی به امور مساجد |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید